Zákaznická karta

Vyzvedávejte zásilky za celou rodinu i svoje přátele

Stačí Vám k tomu Zákaznická karta,
průkaz totožnosti a souhlas adresáta!

Kdy se Vám to může hodit? Možná řešíte podobné situace!

Ivan

Ivan - manžel pracuje v zahraničí

Dostal jsem nabídku vyzkoušet si práci na zahraniční pobočce naší firmy. Jsem rád, že mi manželka může na svoji Zákaznickou kartu vyzvedávat na poště dopisy i balíky. Když jsem doma v Česku, chci totiž trávit každou volnou chvilku s rodinou.

Další situace
Natálie

Natálie – dcera na škole v Praze

Dcera studuje v Praze, ale pošta jí pořád chodí k nám do Zlína. Několikrát ročně jí přijdou doporučené dopisy z úřadů nebo škol. Naštěstí jí na Zákaznickou kartu veškerou poštu můžu vyzvedávat já sama nebo manžel.

Další situace
Martina

Martina - maminka v lázních

Po operaci kolene se pro mě stala cesta na poštu obtížnou a na nohy mě postavila až návštěva lázní. Jsem ráda, že mi syn mohl pomáhat s vyzvedáváním dopisů a balíků. Má Zákaznickou kartu a tak mi na poštu občas skočí, i když už jsem jako rybička.

Další situace
František

František - děda na chalupě

Jsem už v důchodu a od jara trávím většinu času na chalupě. Je skvělé, že nemusím každý měsíc jezdit do města pro důchod. Manželka je přes týden v práci a tak mi důchod na svoji Zákaznickou kartu vyzvedne. Já ušetřím cestu a manželka zaplatí rovnou i složenky.

Další situace
Michaela

Michaela - manželka na mateřské

Jsem na mateřské, často nakupuji i prodávám věci pro děti na internetu. Vyměňujeme si je s jinými mamčami, ale ne vždy mám čas zajít na poštu. Naštěstí kamarádka bydlí kousek od pošty, zařídila si Zákaznickou kartu, tak když nestíhám, skočí tam místo mě. A spolu si pak můžeme dát u mě doma v klidu kafe.

Další situace
Zákaznická karta

Přebírání uložených zásilek na poště za jiné je nyní hračka!

Zákaznická karta slouží také jako tzv. Průkaz příjemce

  • pokud potřebujete za někoho na poště vyzvednout uložený dopis, balík nebo důchod
  • pokud naopak potřebujete, aby za Vás někdo na poštu pro zásilku zašel
  • pokud potřebujete zásilku převzít za někoho od doručovatele přímo doma

Jak to vše funguje? Co je potřeba předem zařídit?

  • ten, kdo bude zásilky vyzvedávat, potřebuje jen Zákaznickou kartu a zmocnění od adresáta
  • zmocnění musí adresát udělit předem, vyplnit jednoduchou žádost a odevzdat ji poště
  • žádost je možné vyřídit i on-line, po přihlášení do naší virtuální pobočky Pošta Online
  • pro vyzvednutí stačí u přepážky předložit Zákaznickou kartu a průkaz totožnosti
  • zmocnění platí 2 roky, stojí 89 Kč na celou dobu, hradí je zmocnitel a lze ho kdykoliv zrušit
Detailní informace

Na co se ptáte? Praktické rady a doporučení!

Potřebuji za plnoletou dceru pravidelně vyzvedávat dopisy na poště. Jak to mám zařídit?

Je to jednoduché. Stačí, abyste měla naši Zákaznickou kartu a Vaše dcera Vás k převzetí zmocnila.

Dcera vyplní jednoduchou žádost, kde Vás uvede jako tzv. Zmocněnce k vyzvedávání uložených zásilek, vyplní číslo Vaší Zákaznické karty a žádost odevzdá na poště. Pokud kartu ještě nemáte, může zároveň s žádostí o zmocnění požádat i o Zákaznickou kartu pro Vás. Obě žádosti půjdou ke zpracování souběžně. Nebo si můžete Zákaznickou kartu zřídit přímo zde, i expresně.

Pokud je dcera registrovaná v naší virtuální pobočce Pošta Online, může žádost o zmocnění vyplnit po přihlášení i tam.

Zmocnění je vyřízeno obratem,pro vyzvednutí pak stačí, abyste na přepážce pošty předložila jen svoji Zákaznickou kartu a průkaz totožnosti.

Jsem do večera v práci, může mi pro zásilky na poštu chodit přítelkyně?

Ano, stačí, aby měla Zákaznickou kartu, a Vy jste ji předem zmocnil.

To zařídíte tak, že vyplníte jednoduchou žádost, kde uvede přítelkyni jako tzv. Zmocněnce, vyplníte číslo její Zákaznické karty a žádost odevzdáte na poště. Pokud jste registrovaný v naší virtuální pobočce Pošta Online, může žádost vyplnit po přihlášení i tam.

Zmocnění je vyřízeno obratem, přítelkyně už může rovnou zajít pro Vaše zásilky na poštu, stačí, aby u přepážky předložila jen svoji Zákaznickou kartu a průkaz totožnosti.

Můžu si Zákaznickou kartu jako průkaz příjemce zřídit i na poště?

Ano, stačí vyplnit a odevzdat žádost kdekoliv na pobočce České pošty. Žádost získáte buď přímo na poštách, nebo si je můžete stáhnout sami, vytisknout a již vyplněnou přinést na pobočku.

Jak je to to s důchodem? Kdo a jak ho může převzít?

Pokud si sami z jakýchkoli důvodů nejste schopni důchod převzít, můžete umožnit druhému z manželů, aby po dobu platného zmocnění prostřednictvím Zákaznické karty přebíral důchod za vás. V žádosti jednoduše uvedete, že je k tomu zmocněn, a pokud není důchod do vlastních rukou, lze mu jakožto druhému z manželů zmocnitele důchod vyplatit.

formulář - důchod

Aby mohl důchod přebírat i doma, bude k tomu potřebovat ještě tzv. Rozšířený průkaz příjemce. To je doplňková karta k Zákaznické kartě jako průkazu příjemce, díky které bude mít doručovatel možnost i na adrese adresáta (tedy u Vás doma) předat důchod do rukou zmocněnce.

karta příjemce karta příjemce

O Rozšířený průkaz příjemce můžete zažádat na každé poště, kde odevzdáte tuto žádost nebo po přihlášení v naší virtuální pobočce Pošta Online.

Co je to zmocnění, jaký je rozdíl mezi zmocnitelem a zmocněncem?

Zmocnění je forma souhlasu k vyzvedávání zásilek na poště, kterou uděluje adresát zásilky konkrétní osobě, která zmocněním k přebírání pošty opravňuje. Zmocnění lze udělit vyplněním jednoduché žádosti.

Zmocněnec je ten, kdo je oprávněný za adresáta na poště zásilky vyzvedávat. Musí být nejdřív zmocněn samotným adresátem a mít Zákaznickou kartu.

Zmocnitel je pak ten, kdo k přebírání zásilek za sebe někoho zmocňuje, dává k vyzvedávání zásilek souhlas vyplněním jednoduché žádosti.

Může zmocněnec přebírat veškerou poštu, tedy i poukázky a důchod?

Zmocněnec může přebírat veškeré uložené zásilky, tzn. doporučené dopisy i balíky. Dále může přebírat tzv. poukázané peněžní částky, tzn. peníze vyplácené adresátovi poukázkou.

Co není možné ani se zmocněním převzít, jsou zásilky určené „Do vlastních rukou výhradně jen adresáta“, často zasílané v obálkách s červeným pruhem. Ty si může vyzvednout pouze samotný adresát.

Při přebírání důchodu musí zmocnitel u zmocněnce v žádosti stanovit, zda se jedná o manžela nebo manželku. Až na základě takto uvedeného označení manžel/manželka, je možné důchod (pokud není do vlastních rukou) vyplatit druhému z manželů.

Pokud má být důchod předán druhému z manželů na společné adrese, je potřeba tzv. Rozšířený průkaz příjemce.

karta příjemce karta příjemce

O Rozšířený průkaz příjemce můžete zažádat na každé poště, kde odevzdáte tuto žádost nebo po přihlášení v naší virtuální pobočce Pošta Online.

Co když chci někoho zmocnit a dotyčný nevlastní Zákaznickou kartu České pošty?

Ani to není problém. Zároveň se zřízením zmocnění mu ji na žádost zmocnitele vystavíme expresně a zašleme doporučenou zásilkou na kontaktní adresu. Ani nemusí být na poště přítomen.

Co je to expresní vystavení Zákaznické karty? Kdy ji obdržím?

Expresním vystavením Zákaznické karty se rozumí zpracování žádosti o Zákaznickou kartu, otištění plastu, předání zásilky se Zákaznickou kartou na poštu k odeslání. Zákaznická karta bude v požadovaném počtu odeslána zpravidla následující pracovní den po přijetí žádosti.

Mohu pověřit k vyzvedávání třeba i víc osob najednou?

Ano, maximálně však můžete zmocnit 20 fyzických osob, které jsou držiteli Zákaznických karet České pošty pro fyzické osoby, zaměstnance a partnerských Zákaznických karet.

Jak se dozvím, že zmocnění bylo vyřízeno a je aktivní?

O zřízení zmocnění budeme zmocněnce informovat notifikačním emailem. Stejně tak bude zasíláno potvrzení i zmocniteli (pokud je držitel Zákaznické karty nebo nám do žádosti o zmocnění uvedl svůj email), že jeho žádost o zřízení průkazu příjemce k Zákaznické kartě proběhla v pořádku.

Jak se dozvím, že byla zmocniteli uložena na poště zásilka?

Pokud je zmocnitel držitel Zákaznické karty, zvolil ve svém profilu, aby mu i zmocněnci byly uložené zásilky avizovány a není v Black listu, zašleme Vám emailové avízo.

Jak je vyřízení zmocnění k vyzvedávání zpoplatněno?

Vyřízení žádosti pro jednoho zmocněnce je běžně zpoplatněno částkou 89 Kč na celou 2letou dobu její platnosti. Hradí ji zmocnitel v okamžiku podání žádosti.

Všechny související ceny jsou uvedeny v našem Ceníku.

Co je to Rozšířený průkaz příjemce a k čemu slouží?

Rozšířeným PP se rozumí doplňková plastová karta k Zákaznické kartě jako průkazu příjemce, díky které bude mít doručovatel možnost na adrese adresáta nebo obsluha na výdejním místě z této karty přečíst údaje jako u přepážky.