Zákaznická karta

Vyzvedávejte zásilky za celou rodinu i svoje přátele

Stačí Vám k tomu Zákaznická karta,
průkaz totožnosti a souhlas adresáta!

Kdy se Vám to může hodit? Možná řešíte podobné situace!

Ivan

Ivan - manžel stále v práci

Už druhým rokem mám náročnější práci a často musím jezdit za zákazníky po celé republice. Jsem rád, že mi manželka na mateřské může na svoji Zákaznickou kartu vyzvedávat na poště zásilky. Já tak můžu po příjezdu domů trávit víc času se svou rodinou.

Další situace
Natálie

Natálie – dcera na škole v Praze

Dcera studuje v Praze, ale pošta jí pořád chodí k nám do Zlína. Několikrát ročně jí přijdou doporučené dopisy z úřadů nebo škol. Naštěstí jí na Zákaznickou kartu veškerou poštu můžu vyzvedávat já sama nebo manžel.

Další situace
Martina

Martina - maminka se zlomenou nohou

Na horách jsem si zlomila na běžkách nohu v kotníku. Už nejsem nejmladší, musela jsem dokonce strávit pár dnů v nemocnici. Byla jsem ráda, že mi syn mohl pomáhat i s vyzvedáváním doporučených dopisů. Má Zákaznickou kartu, tak mi i po uzdravení na poštu občas znovu zajde.

Další situace
František

František - děda na chalupě

Jsem už v důchodu a od jara trávím většinu času na chalupě. Je skvělé, že nemusím každý měsíc jezdit do města pro důchod. Manželka je přes týden v práci a tak mi důchod na svoji Zákaznickou kartu vyzvedne. Já ušetřím cestu a manželka zaplatí rovnou i složenky.

Další situace
Michaela

Michaela - manželka na mateřské

Jsem na mateřské, často nakupuji i prodávám věci pro děti na internetu. Vyměňujeme si je s jinými mamčami, ale ne vždy mám čas zajít na poštu. Naštěstí kamarádka bydlí kousek od pošty, zařídila si Zákaznickou kartu, tak když nestíhám, skočí tam místo mě. A spolu si pak můžeme dát u mě doma v klidu kafe.

Další situace
Zákaznická karta

Přebírání uložených zásilek na poště za jiné je nyní hračka!

Zákaznická karta slouží také jako tzv. Průkaz příjemce

  • pokud potřebujete za někoho na poště vyzvednout uložený dopis, balík nebo důchod
  • pokud naopak potřebujete, aby za Vás někdo na poštu pro zásilku zašel
  • pokud potřebujete zásilku převzít za někoho od doručovatele přímo doma

Jak to vše funguje? Co je potřeba předem zařídit?

  • ten, kdo bude zásilky vyzvedávat, potřebuje jen Zákaznickou kartu a zmocnění od adresáta
  • zmocnění musí adresát udělit předem, vyplnit jednoduchou žádost a odevzdat ji poště
  • žádost je možné vyřídit i on-line, po přihlášení do naší virtuální pobočky Pošta Online
  • pro vyzvednutí stačí u přepážky předložit Zákaznickou kartu a průkaz totožnosti
  • zmocnění platí 2 roky, stojí 89 Kč na celou dobu, hradí je zmocnitel a lze ho kdykoliv zrušit
Detailní informace

Na co se ptáte? Praktické rady a doporučení!

Potřebuji za plnoletou dceru pravidelně vyzvedávat dopisy na poště. Jak to mám zařídit?

Je to jednoduché. Stačí, abyste měla naši Zákaznickou kartu a Vaše dcera Vás k převzetí zmocnila.

Dcera vyplní jednoduchou žádost, kde Vás uvede jako tzv. Zmocněnce k vyzvedávání uložených zásilek, vyplní číslo Vaší Zákaznické karty a žádost odevzdá na poště. Pokud kartu ještě nemáte, může zároveň s žádostí o zmocnění požádat i o Zákaznickou kartu pro Vás. Obě žádosti půjdou ke zpracování souběžně. Nebo si můžete Zákaznickou kartu zřídit přímo zde, i expresně.

Pokud je dcera registrovaná v naší virtuální pobočce Pošta Online, může žádost o zmocnění vyplnit po přihlášení i tam.

Zmocnění je vyřízeno obratem,pro vyzvednutí pak stačí, abyste na přepážce pošty předložila jen svoji Zákaznickou kartu a průkaz totožnosti.

Jsem do večera v práci, může mi pro zásilky na poštu chodit přítelkyně?

Ano, stačí, aby měla Zákaznickou kartu, a Vy jste ji předem zmocnil.

To zařídíte tak, že vyplníte jednoduchou žádost, kde uvede přítelkyni jako tzv. Zmocněnce, vyplníte číslo její Zákaznické karty a žádost odevzdáte na poště. Pokud jste registrovaný v naší virtuální pobočce Pošta Online, může žádost vyplnit po přihlášení i tam.

Zmocnění je vyřízeno obratem, přítelkyně už může rovnou zajít pro Vaše zásilky na poštu, stačí, aby u přepážky předložila jen svoji Zákaznickou kartu a průkaz totožnosti.

Můžu si Zákaznickou kartu jako průkaz příjemce zřídit i na poště?

Ano, stačí vyplnit a odevzdat žádost kdekoliv na pobočce České pošty. Žádost získáte buď přímo na poštách, nebo si je můžete stáhnout sami, vytisknout a již vyplněnou přinést na pobočku.

Jak je to to s důchodem? Kdo a jak ho může převzít?

Pokud si sami z jakýchkoli důvodů nejste schopni důchod převzít, můžete umožnit druhému z manželů, aby po dobu platného zmocnění prostřednictvím Zákaznické karty přebíral důchod za vás. V žádosti jednoduše uvedete, že je k tomu zmocněn, a pokud není důchod do vlastních rukou, lze mu jakožto druhému z manželů zmocnitele důchod vyplatit.

formulář - důchod

Aby mohl důchod přebírat i doma, bude k tomu potřebovat ještě tzv. Rozšířený průkaz příjemce. To je doplňková karta k Zákaznické kartě jako průkazu příjemce, díky které bude mít doručovatel možnost i na adrese adresáta (tedy u Vás doma) předat důchod do rukou zmocněnce.

karta příjemce karta příjemce

O Rozšířený průkaz příjemce můžete zažádat na každé poště, kde odevzdáte tuto žádost nebo po přihlášení v naší virtuální pobočce Pošta Online.

Co je to zmocnění, jaký je rozdíl mezi zmocnitelem a zmocněncem?

Zmocnění je forma souhlasu k vyzvedávání zásilek na poště, kterou uděluje adresát zásilky konkrétní osobě, která zmocněním k přebírání pošty opravňuje. Zmocnění lze udělit vyplněním jednoduché žádosti.

Zmocněnec je ten, kdo je oprávněný za adresáta na poště zásilky vyzvedávat. Musí být nejdřív zmocněn samotným adresátem a mít Zákaznickou kartu.

Zmocnitel je pak ten, kdo k přebírání zásilek za sebe někoho zmocňuje, dává k vyzvedávání zásilek souhlas vyplněním jednoduché žádosti.

Může zmocněnec přebírat veškerou poštu, tedy i poukázky a důchod?

Zmocněnec může přebírat veškeré uložené zásilky, tzn. doporučené dopisy i balíky. Dále může přebírat tzv. poukázané peněžní částky, tzn. peníze vyplácené adresátovi poukázkou.

Co není možné ani se zmocněním převzít, jsou zásilky určené „Do vlastních rukou výhradně jen adresáta“, často zasílané v obálkách s červeným pruhem. Ty si může vyzvednout pouze samotný adresát.

Při přebírání důchodu musí zmocnitel u zmocněnce v žádosti stanovit, zda se jedná o manžela nebo manželku. Až na základě takto uvedeného označení manžel/manželka, je možné důchod (pokud není do vlastních rukou) vyplatit druhému z manželů.

Pokud má být důchod předán druhému z manželů na společné adrese, je potřeba tzv. Rozšířený průkaz příjemce.

karta příjemce karta příjemce

O Rozšířený průkaz příjemce můžete zažádat na každé poště, kde odevzdáte tuto žádost nebo po přihlášení v naší virtuální pobočce Pošta Online.

Co když chci někoho zmocnit a dotyčný nevlastní Zákaznickou kartu České pošty?

Ani to není problém. Zároveň se zřízením zmocnění mu ji na žádost zmocnitele vystavíme expresně a zašleme doporučenou zásilkou na kontaktní adresu. Ani nemusí být na poště přítomen.

Co je to expresní vystavení Zákaznické karty? Kdy ji obdržím?

Expresním vystavením Zákaznické karty se rozumí zpracování žádosti o Zákaznickou kartu, otištění plastu, předání zásilky se Zákaznickou kartou na poštu k odeslání. Zákaznická karta bude v požadovaném počtu odeslána zpravidla následující pracovní den po přijetí žádosti.

Mohu pověřit k vyzvedávání třeba i víc osob najednou?

Ano, maximálně však můžete zmocnit 20 fyzických osob, které jsou držiteli Zákaznických karet České pošty pro fyzické osoby, zaměstnance a partnerských Zákaznických karet.

Jak se dozvím, že zmocnění bylo vyřízeno a je aktivní?

O zřízení zmocnění budeme zmocněnce informovat notifikačním emailem. Stejně tak bude zasíláno potvrzení i zmocniteli (pokud je držitel Zákaznické karty nebo nám do žádosti o zmocnění uvedl svůj email), že jeho žádost o zřízení průkazu příjemce k Zákaznické kartě proběhla v pořádku.

Jak se dozvím, že byla zmocniteli uložena na poště zásilka?

Pokud je zmocnitel držitel Zákaznické karty, zvolil ve svém profilu, aby mu i zmocněnci byly uložené zásilky avizovány a není v Black listu, zašleme Vám emailové avízo.

Jak je vyřízení zmocnění k vyzvedávání zpoplatněno?

Vyřízení žádosti pro jednoho zmocněnce je zpoplatněno částkou 89 Kč na celou 2 letou dobu její platnosti. Hradí ji zmocnitel v okamžiku podání žádosti. Všechny související ceny jsou uvedeny v našem Ceníku.

Co je to Rozšířený průkaz příjemce a k čemu slouží?

Rozšířeným PP se rozumí doplňková plastová karta k Zákaznické kartě jako průkazu příjemce, díky které bude mít doručovatel možnost na adrese adresáta nebo obsluha na výdejním místě z této karty přečíst údaje jako u přepážky.